توصیه های پزشکی

از آسیب های رایج و متداول خون مردگی ، کشیدگی ، گرفتگی ، در رفتگی میباشد.

برای درد اولیه میتوان از طریق درمان یخ تسکین موقت ایجاد کرد کمپرس سرما در ناحیه آسیب دیده با آب سرد یا بسته های یخ درد را تسکین داده و از ایجاد xxx جلوگیری می کند.

گرما زدگی :

این عارضه هم به دلیل افزایش بیش از حد گرمای بدن بوجود می آید . باید فرد را به محل خشک و سایه منتقل کردو به پشت خوابانده و با حوله پیشانی ، پشت و سینه و سر و گردن را خنک کرد.

رعایت بهداشت فردی :

رابطه مستقیم با حفظ سلامتی بازیکنان دارد و جلوگیری از بیماری های عفونی ، اسهالی و مصمومیت ها اهمیت بسزایی دارد.

خستگی شدید :

بعد از انجام یک فعالیت تمرینی شدید رخ داده و تخلیه ذخیره گلیکوژنی بدن را در پی دارد . استراحت مطلق و استفاده از مواد کربوهیدرات و نوشیدنی محلول کربوهیدرات بر طرف می گردد.

استراحت ذهنی، عامل تسریع در بهبود ضربات سر در ورزشکاران

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که استراحت ذهنی می‌تواند در تسریع بهبود ضربات وارد به سر ورزشکاران مفید باشد.

به گزارش ایسنا، ضربات مغزی یکی از مشکلاتی است که برای ورزشکاران به وجود می‌آید و باعث آسیب دیدگی‌ آنها می‌شود. راه‌های مختلفی برای احیای این ورزشکاران وجود دارد، هم‌چنین این افراد باید مسائل مختلفی را رعایت کنند. اخیرا محققان دریافته‌اند که استراحت ذهنی برای این افراد لازم است. در 10 سال گذشته پزشکان این نظر را داشتند که بیمارانی که دچار ضربه در ناحیه سر شده‌اند باید فعالیت مغزی خود را برای مدتی متوقف کنند و ذهن آنها نیز استراحت کند. تاکنون شواهد علمی و مستندی در این باره در دست نبود.

ضربه مغزی در ورزشکاران ایجاد می‌شود و برای بازیابی سلامتی این افراد نه تنها باید از نظر جسمی استراحت کنند، بلکده باید فعالیت‌های مغزی خود را نیز متوقف کنند.

آکادمی آمریکایی تخصصی کودکان (AAP) در گزارشی اعلام کرد، دانش‌آموزانی که دچار ضربه مغزی در ورزش می‌شوند باید برای مدتی مدرسه را ترک کنند. این گزارش در بیمارستان کودکان بوستون برای کمک به احیای آنها بعد از ضربه مغزی انجام شد.

ویلیام میهان از بیمارستان پزشکی ورزشی می‌گوید: ما معتقدیم این اولین مطالعاتی است که به صورت مستقل به بررسی تاثیر کاهش فعالیت شناختی بر احیای ضربات مغزی پرداخته است، پیش از این کمبود اطلاعاتی در این زمینه بحث‌های زیادی را به همراه داشت.

برای انجام این مطالعات 335 نوجوان ورزشکار که ضربه بر سر آنها وارد شده بود مورد بررسی قرار گرفتند.

در این مطالعات مشخص شد نوجوانانی که فعالیت‌های شناختی و مغزی انجام می‌دهند نیاز به زمان بیشتری برای احیا دارند.

محققان، ورزشکاران نوجوان را به سه دسته تقسیم کرده‌اند:

کسانی که حداقل فعالیت ذهنی را داشتند. یعنی کتابی نمی‌خواندند، در روز کمتر از پنج پیام به دیگران ارسال می‌کردند و کمتر از 20 دقیقه‌ در روز فعالیت اینترنتی انجام می‌دادند.

- کسانی که فعالیت متوسط داشتند. یعنی در روز کمتر از 10 صفحه کتاب می‌خواندند. کمتر از 20 پیام در روز به دیگران می‌فرستادند و کمتر از یک ساعت فعالیت اینترنتی داشتند تا تکالیف خود را انجام می‌دادند.

- کسانی که فعالیت زیادی داشتند یعنی هیچ محدودیتی نداشتند.

محققان دریافتند افرادی که بیشترین میزان فعالیت شناختی را داشتند، بیشترین زمان را برای احیا نیاز داشتند.

با وجود این که نتایج نشان داد استراحت ذهنی و انجام ندادن فعالیت شناختی به بهبودی فردی که دچار ضربه در ناحیه سر شده کمک می‌کند.

محققان معتقدند که استراحت کامل نیاز نیست. کسانی که حداقل فعالیت و فعالیت متوسط انجام می‌دادند نیز به همان میزان افرادی که در استراحت مطلق بودند، زمان برای احیا احتیاج داشتند.

تحقیقات این نتیجه‌ را در بر داشت که مدارس باید به ورزشکارانی که دچار ضربه در ناحیه سر شده‌اند، فرصت استراحت بدهند یا حداقل میزان تکالیف آنها را کمتر کنند.

محققان پیشنهاد کرده‌اند افرادی که دچار ضربه در ناحیه سر می‌شوند حداقل سه تا پنج روز استراحت کنند و فعالیت شناختی خود را کاهش دهند.

بیشترین مصدومیت ورزشی چیست؟

یک کارشناس ورزشی با اشاره به پارگی رباط صلیبی زانو به عنوان بیشترین آسیب در ورزشکاران گفت: ورزشکاران برای پرهیز از این گونه آسیب‌ها باید 9 فاکتور ورزشی اندام خود را تقویت کنند زیرا ورزش بدون گرم کردن آسیب زاست به گزارش مشرق، حسین اجاقی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به بیشترین آسیب‌های ورزشکاران به‌خصوص ‌رزمی‌کاران که زانو است، اظهار داشت: عمده آسیب ‌زانو در این ورزشکاران نیز مربوط به رباط صلیبی آنان است.

وی با اشاره به عوامل متعدد اینگونه آسیب‌ها در زانوی ورزشکاران افزود: یکی از این عوامل، فشار بیش از حد به مفاصل است زیرا افراد باید دقت داشته باشند که همان قدر که در زمینه تکنیک‌ها پیشرفت می‌کنند باید از نظر قدرت بدنی نیز ارتقا یابند که در صورت بی توجهی این مسئله، فشار سنگین به زانو وارد می‌آید و در نهایت به دلیل ضعف عضلات، زانوها دچار مشکل می‌شوند.

این قهرمان ووشو جهان ادامه داد: از موارد دیگر علل آسیب به زانو می‌توان به بی توجهی به گرم کردن مناسب بدن توسط ورزشکاران اشاره کرد زیرا باید برای یک فعالیت ورزشی مناسب آهنگ ضربان قلب به تدریج بالا رود تا عضلات برای تحمل کردن فشارهای بیشتر و سنگین آمادگی لازم را داشته باشد و اگر بدون نرمش و گرم کردن مناسب فشار سنگین به عضلات وارد شود تاندون‌ها و مفاصل دچار آسیب می‌شود.

اجاقی با بیان اینکه حرکات تکنیک‌ها یک نوع اصول حرکتی هستند که باید انجام دادن آن به صورت صحیح صورت پذیرد،گفت: زیرا اندامی مانند زانو فقط به طرف جلو و عقب حرکت می‌کند و نمی‌تواند مانند مفصل ران به جهات مختلف حرکت کند که این مسئله یعنی انجام ندادن مناسب تکنیک‌ها باعث آسیب شدید به زانوها می‌شود.

این دانشجوی دکترای مدیریت ورزشی با اشاره به اینکه ورزشکاران باید در وهله نخست برای دوری از آسیب‌های ورزشی از جمله در اندام زانو تکنیک‌ها را به خوبی انجام دهند و حتماً نیز قبل از ورزش بدن خود را خوب گرم کنند، تصریح کرد: تقویت و ارتقا اندام ورزشی برای افراد در برگیرنده 9 عامل فاکتور از جمله قدرت، سرعت، استقامت، چابکی، توان، انعطاف و عکس‌العمل است که باید تمام این موارد به صورت یکسان ارتقا یابد تا ورزشکاران دچار آسیب نشوند.

قهرمان ووشو جهان خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی ورزشکاران تصورشان این است در صورتی که استقامت آنان بالا رود یا اینکه عضلات آنان قوی‌تر شود به نقطه ایده‌ال در ورزش رسیده‌اند در حالی که بدن و آمادگی مناسب یک ورزشکار منوط به ارتقا تمام 9 فاکتور مهم ورزشی است.

جلوگیری از مصدومیت و آسیبهای ورزشی

بسیاری از جوانان و نوجوانان در هنگام انجام ورزشهای مختلف آسیب می بینند. رعایت برخی از دستورات و نکات ایمنی از بروز اینگونه مصدومیتها جلوگیری می کند.
در این مقاله سعی داریم این نکات پایه ای و تمرینات ایمن سازی را به شما معرفی کنیم.
● تجهیزات اساسی:
آیا می دانید که تنیس بازی کردن با کفشهای خیلی تنگ و یا گشاد میتواند به همان اندازه که در فوتبال از محافظ زانو استفاره نکنید، خطرناک باشد و موجب مصدومیت و آسیب جدی شود؟
استفاده از لوازم و لباسهای ورزشی نامناسب که کاملا" اندازه و مناسب فیزیک بدن نباشند یکی از مهترین دلایلی است که در ورزش باعث آسیب دیده گی می شود! تجهیزات و وسایلی که در طول انجام یک ورزش یا حتی بازی باید بپوشید و به همراه داشته باشید کلید جلوگیری از مصدومیتها هستند.
با کلاه ایمنی شروع کنید. این وسیله برای ورزشهایی مثل هاکی، بیس بال، سافت بال، دوچرخه سواری، اسکیت بوردینگ، اسکی، و اسنو بوردینگ بسیار مهم است.
- همیشه از کلاهی استفاده کنید که مخصوص ورزش شما ساخته شده است.
- هنگامی که میخواهید کلاه دوچرخه سواری انتخاب کنید، به برچسب توضیحات کارخانه ای که این محصول را تولید کرده توجه کرده و با دفت آن را بخوانید. همیشه به یاد داشته باشید از مارک های معتبر و دارای استاندارد خرید کنید.
- اگر از کلاه هایی استفاده میکنید که برای چند نوع ورزش تولید شده اند. مثلا" انواع اسکیت بوردینگ، آگاه باشید که برای انجام ورزشهایی مانند دوچرخه سواری مناسب نیستد، مگر آنکه روی برچسب تولید کارخانه ای قید شده باشد.
- هر کلاهی باید راحت باشد و نباید سر شما را به عقب یا جلو بکشد.
● محافظ چشم:
▪ عینک پلاستیکی - محافظ چشم
از مهمترین محافظ های چشم آنهایی هستند که ازنوعی پلاستیک موسوم به"پلی کربنات " ساخته شده اند و مخصوص ورزشکاران هستند.
- ماسکهای صورت و محافظهای پلی کربنات واین فبیل پوششها برای سر، در بعضی ورزشها مثل هاکی روی یخ، بیس بال و سافت بال استفاده می شوند.
- اگر عینک میزنید احتمالا" باید از نسخه پلی کربنات که تحت نظر پزشک ساخته شده استفاده کنید. هنگامی که در زمین مسایقه هستید هرگز عینک معمولی که همیشه میزنید به چشم نزنید. - همه محافظین چشم باید کاملا روی صورت اندازه باشند. از بالا تا روی ابروها و از پایین روی بینی را کاملا" بپوشانند.
● محافظ دهان:
- در ورزشهایی که خطر مصدومیت سر در آنها وجود دارد، باید محافظ دهان داشته باشید. مثل: بسکتبال، هاکی، والیبال، ورزشهای رزمی، بوکس، کشتی و ...
- محافظهای دهان باید توسط دندانپزشک مخصوص یا پزشک تیم تایید شود
- اگر از گیره های نگهدارنده فک استفاده می کنید، قبل از ورود به زمین بازی حتما" آن را از دهانتان خارج کنید.
● محافظ مچ دست، زانو و آرنج
▪ محافظ مچ دست
- اگر اسکیت بورد سواری می کنید، باید حتما" از محافظ استفاده کنید.
- محافظ آرنج و مچ دست می تواند از مصدومیتهای بازو و مچ جلوگیری کند، محافظ زانو نیز زانوهای شما را از خطر شکستگی و در رفتگی میرهاند. اگر شما ورزشهای به خصوصی انجام میدهید، مخصوصا" ورزشهایی که با افراد دیگر در تماس نزدیک هستید باید از لایه های محافظ استفاده کنید.
- درهمه ورزشها از هاکی گرفته تا اسکیت روی آسفالت از لایه های محافظ استفاده میشود.
- قبل از هر چیزی بهتر است با پزشک و مربیتان در خصوص لایه های محافظ مشورت کنید تا بدانید کدام نوع برایتان لازو و مفید است.
● کفش ورزشی
یکی از مهترین لوازم مورد نیاز ورزشی کفش ورزشی است. شما باید بدانید ورزشهایی مثل فوتبال، بیسبال، سافت بال به کفشهایی با کفه میخ دار نیاز دارند. اما شاید هیچگاه به ذهنتان نرسیده باشد که ورزشهایی مثل اسکیت بوردینگ دوچرخه سواری نیز نیاز به کفشهای به خصوص دارند. از مربی خود در این باره سوال کنید تا شما را راهنمایی کند.
اما به خاطر داشته باشید نه تنها نوع تجهیزات شما باید درست و اصولی بوده، بلکه از نظر سایز و اندازه نیز باید کاملا" قالبتان باشد. اگر نمی دانید که وسایل ورزشیتان برایتان مناسب هست یا نه، با مربی، معلم ژیمناستیک، تمرین دهنده ورزشی یا والدینتان آن را چک کنید که مطمئن شوید از سایز مناسب لوازم استفاده میکنید.
بسیاری از فروشگاههای لوازم ورزشی نیز میتوانند شما را در این امر یاری کنند. اینگونه مراقبتهای اصولی باعث می شوند تا میزان مصدومیتها و جراحتها در ورزشها ت حد زیادی کاهش یابد.